Aktualnie mie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Muzyka

Muzyka w capoeira

To, co odróżnia capoeira od innych sztuk walki to ogromne znaczenie muzyki. Wszyscy kojarzą instrumenty używane w capoeira, z których jeden przypomina łuk, bębny czy różnego rodzaju „przeszkadzajki”. Ale co to są tak naprawdę za instrumenty? Skąd pochodzą? Jak grają?

 

Berimbau

Berimbau to rzeczywiście jest łuk, tyle że muzyczny. Jeden z pierwszych instrumentów muzycznych na ziemi. Pochodzi z Afryki, m.in. z terenów dzisiejszej Angoli, skąd przywożono niewolników do Brazylii. Występował w wielu formach i również towarzyszył różnego rodzaju rytualnym walkom na terenie Afryki.

Dzisiejszy berimbau składa się z łuku z drewna drzewa beriba (verga), skrzyni akustycznej zrobionej z obrobionego owocu tykwy (cabaça), struny (arame), patyczka służącego do uderzania w strunę w celu wydobycia dźwięku (baqueta), kamienia lub monety do moderowania dźwięków (pedra lub dobrão) oraz grzechotki (caxixi).

Berimbau trzyma się na małym palcu umieszczonym pod sznurkiem, cabaça opiera się o brzuch i dociskając lub odchylając ją od ciała moderuje się dźwięki. Dźwięk wydobywa się poprzez uderzanie patykiem o strunę i dociskając (lub nie) kamień/monetę do struny. Dźwięk berimbau zależy również od wielkości użytej cabaçy. W capoeira używamy 3 wielkości cabaça: Gunga – największa, gra nisko i utrzymuje rytm, Medio – tykwa średniej wielkości, poza trzymaniem rytmu pozwala sobie na wariacje oraz Viola – najmniejsza z tykw w Bateria, gra wysoko i skupia się na improwizacji i wariacjach głównego rytmu.

 

Atabaque

Atabaque to wysoki bęben, zazwyczaj umieszczony w stojaku. Gra się na nim dłońmi, wybija się na nim główny rytm jak i przejścia. W Brazylii używa się go także w różnych obrzędach, np. tych związanych z candomble. Występuje w trzech rozmiarach: od najmniejszego do największego Rum, Rum-pi, Le.

 

Pandeiro

Pandeiro to rodzaj tamburynu z naciągniętą skórą. Na obrzeżach są umieszczone metalowe blaszki, które dodają brzmienia w czasie gry. Na pandeiro gra się uderzając w nie dłonią lub potrząsając całym instrumentem. Tak jak na atabaque, pandeiro gra rytm podstawowy wraz z przejściami.

 

Agogo

Agogo to dwa dzwonki umieszczone na jednym uchwycie, najczęściej są drewniane (zdarzają się metalowe). Uderza się w nie drewnianym patykiem, a różne rozmiary dzwonków wydają różnej wysokości dźwięki.

 

Reco-reco

Nie jest to instrument obowiązkowy w Bateria de Capoeira. Reco-reco to rzeźbiony kawałek drewna z regularnie rozłożonymi zagłębieniami. Gra się na nim przesuwając patyczkiem po zagłębieniach. Wydobywany z niego dźwięk przypomina ocierające się o siebie kamienie przesuwane morskimi falami.

 

Powyżej wymienione instrumenty składają się na Bateria (orkiestrę), która prowadzi Roda de Capoeira (okrąg, w którym gra się capoeira). Najważniejszy instrument to berimbau i to on (a właściwie osoba grająca na nim) decyduje o rytmie, tempie, zaczyna i przerywa grę. Tak jak zostało to opisane wyżej, istnieją trzy rodzaje berimbau i każdy z nich znajduje się w odpowiednim miejscu w Bateria. Patrząc od wewnątrz roda: na środku gra gunga, na lewo od niej viola, a na prawo od gungi medio. Idąc dalej w prawo stoi atabaque, następnie pandeiro(s), agogo i reco-reco.

Kolejność rozpoczynania gry na poszczególnych instrumentach także nie jest przypadkowa. Jako najważniejszy instrument zaczyna berimbau gunga, następnie dołącza się medio, viola, później przychodzi pandeiro, atabaque, agogo i reco reco.

 

Rytmy

Tak wspomnieliśmy wcześniej, to berimbau zarządza grą w roda. Jednym ze sposobów moderowania gry jest wybór rytmu, jaki łuk muzyczny będzie grał. Poniżej przedstawiamy najczęściej grane rytmy na berimbau e atabaque.

 

São Bento Grande de Bimba/ Regional

Benguela

São Bento Pequeno

Iuna

Samba de Roda

Angola

Amazonas

Cavalaria

Santa Maria

Idalina

Miudinho

Atabaque -

Maculelê

Puxada de Rede

Samba de roda

https://www.youtube.com/watch?v=-pWN88rNIAk