Aktualnie mie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Camangula na świecie

Camangula na Świecie

BRAZYLIA - NIEMCY - POLSKA

Głównymi ośrodkami rozwoju Capoeira Camangula są te 3 kraje: Brazylia, Niemcy oraz Polska, ale po kolei,,,

Nasza grupa pochodzi z miasta Belo Horizonte w Brazylii, gdzie urodził się i wychował nasz mistrz Mestre Nem. Camangula ma początki w grupie Artes das Gerais, którą Mestre Nem utworzył wspólnie z innymi mistrzami. Po wielu latach owocnej procy ze swoimi podopiecznymi postanowił przekształcić część grupy, za którą był odpowiedzialny w osobny projekt o nazwie Capoeira Camangula. Oddzielił tym samym formalnie swoją pracę od pozostałej części grupy.

Główną sidzibą grupy Camangula pozostaje akademia w Belo Horizonte. W Brazylii bardzo popularne są nieduże, lokalne akademie, budowane na terenie posiadłości prywatnych. Jest to miejsce z niemałą już tradycją i obowiązkowy punkt podróży dla każdego capoeiristy odwiedzającego Brazylię.

Nasz Mistrz zawsze ciepło ugości swoich uczniów, oferując nocleg, wyżywienie oraz sporą  dawkę capoeira, nie tylko w swojej siedzibie, ale zabierając swoich podopiecznych do mniej lub bardziej odległych miejsc.

Oprócz Belo Horizonte, Camangula jest obecna również w innych miastach brazylijskich takich jak np. Sete Lagoas, gdzie zajęcia prowadzi Mestre Lalico.

Każda wyprawa z Polski wiąże się nie tylko z rozwojem sportowych umiejętności, ale w równym stopniu z nauką języka portugalskiego czy obcowaniem z kulturą, muzyką i kuchnią brazylijską. Nie samym treningiem człowiek żyje, dlatego w ramach potreningowej regeneracji – Mestre, czy inne osoby z lokalnej społeczności bardzo chętnie oprowadzają gości po mieście, czy zabierają w miejsca typowo turystyczne.

Mestre połowę roku spędza w swoim drugim domu w Niemczech. Posiada podwójne obywatelstwo – brazylijskie oraz niemieckie. W Hamburgu również prowadzi regularne zajęcia oraz organizuje cykliczne meetingi sportowe o zasięgu ogólnoeuropejskim.

Największa liczba sekcji sportowych Camangula przypad jednaka na Polskę. Wiąże się to z genezą powstawania szkół capoeira w naszym kraju. Mestre Nem jako pierwszy Brazylijczyk zawiązał formalnie grupę i nadał pierwsze stopnie uczniowskie w 1999 roku w Czeladzi, co miało swoje konsekwencje w wykształceniu w późniejszych latach kadry instruktorskiej.

Grupa Camangula (ówcześnie Artes das Gerais) jest pierwszą, największą i wiodącą grupą capoeira w Polsce. Jesteśmy z tego dumni, ale równocześnie czujemy obowiązek dbania o najwyższy poziom oraz świadomość przykładu jaki z nas biorą młodsze grupy.